اجرا و بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی ساختمان برخی از مهمترین خدمات دفتر طراحی و معماری آروکو اصفهان می باشد. فضاهایی که اکثر زمان عمرمان را در آنها سپری می کنیم، تاثیرات بس عمیق و شگرفی بر عملکرد روحی ، جسمی و حتی اقتصادی ما خواهد گذاشت. در یک بازسازی ساختمان که با اصول صحیح مهندسی انجام شده باشد ورود روح، طراوت، نشاط و امید به زندگی میسر خواهد شد. با طراحی علمی و مناسب توسط طراحان مجهز به جمیع پارامترهای علم معماری و طراحی داخلی باعث اتفاق تغییرات بسیار مشهودی در زندگیتان خواهید شد.
دفتر طراحی و معماری آروکو اصفهان با بهره مندی و اتکا به گروه توانمند خود اماکن مسکونی، ویلایی، اداری و تجاری مشتریان خود را در قالب بازسازی ساختمان و همچنین نوسازی آن با هزینه ای منطقی به محیطی زیبا، کاربردی، گرم، بانشاط و دل انگیز تبدیل می نماید. بازسازی ساختمان در ایران به دلیل کم بودن قدرت خرید و درآمد عامه مردم از یک طرف و عدم نظارت واقعی بر اجرای ساختمان از طرف دیگر و استفاده پاره ای از سازندگان از مصالح نامرغوب و غیر استاندارد همچنین عدم توجه سازندگان به پارامتر بسیار مهم طراحی باعث گردیده مالکین پس از چند سال و چه بسا در همان ابتدای خرید مکان نوساز مجبور به بازسازی ساختمان خود گردند. به چند دلیل بازسازی ساختمان های قدیمی توجیه پذیر می باشد:
۱-ساختمان های قدیمی عمدتا با ضوابطی به مراتب ساده تر امروز ساخته شده اند لذا سطح زیربنای آنها از میزان قانونی “۶۰%عرصه+۱٫۲۰ بالکن” به مراتب بیشتر است و لذا تخریب و ساخت ساختمان ها منتهی به ساخت آپارتمانی با متراژپایین تر خواهد شد و این امر عموما برای مالکان جذابیتی نداشته و علاقمند به بازسازی ساختمان قدیمی خود هستند.
۲-فضای نوستالژیک و خاطره انگیز بسیاری از ساختمانها بسیاری از کارفرمایان را مجاب می نماید که تحت هیچ شرایطی اقدام به تخریب و ساخت ننموده و صرفا با به روز رسانی فضای محیط سالیان سال خاطرات متعدد خود را نیز حفظ کنند.
۳-با توجه به کد های ارتفاعی منطقه و میزان ساخت، در بعضی مواقع تخریب و ساخت مجدد توجیه اقتصادی نداشته و لذا بهینه ترین پیشنهاد بازسازی واحدهای مسکونی می باشد. طراحی در اجرای بازسازی ساختمان یکی از فاکتورهای مهمی که معمولا منجر به کاهش کیفیت عملیات بازسازی ساختمان و افزایش هزینه های آن می گردد مفقود بودن طراحی ویا طراحی نامناسب قبل از شروع عملیات باز سازی ساختمان است .
متاسفانه در اغلب موارد پیمانکاران طراحی را به صورت شفاهی و فی البداهه و ضمن اجرا انجام داده و از این طریق زیان زیادی به کار فرما تحمیل می کند . این حق مسلم کارفرما ست که قبل از شروع کار بداند پس از اتمام عملیات بازسازی دقیقا چه چیزی را تحویل خواهد گرفت . در اجرای اصولی و استاندارد بازسازی پیمانکار موظف است نظرات و سلایق کارفرما را دقیقا دریافته و در زمینه بازسازی ساختمان نسبت به ارایه مشاوره اقدام نموده و بر طبق آن نسبت به طراحی و ارایه آن به کارفرما به صورت۳D اقدام نماید.

انواع قراردادها:
–قرارداد امانی در شرایطی که کارفرما از اطلاعات کافی در خصوص امور عمرانی و ساختمان برخوردار بوده و فرصت کافی نیز برای مدیریت کارگاه داشته باشد روش امانی روش مناسبی جهت اجرای کار می باشد. در این روش کارفرما راساً طراحی ، نظارت و اجرا همچنین انتخاب و تهیه مصالح را به عهده می گیرد و مستقیما با عوامل اجرایی جزء قرارداد منعقد می کند. این روش صرفا در پروژه های کوچک و محدود قابل اجرا و اقتصادی است و در پروژه های بزرگ قابلیت اجرا نداشته و قطعا باعث افت کیفیت و افزایش هزینه های پروژه می گردد.

◊ قرارداد با قیمت مقطوع قراردادی است که پیمانکار در آن متعهد می شود با قیمت فیکس و ثابت عملیات عمرانی ( بازسازی) با مشخصات معین را به انجام رساند. مبلغ این قرارداد ثابت بوده و در صورت عدم تغییرات در شرایط قید شده در پیمان هیچ گونه تعدیلی به آن تعلق نمی گیرد.

 مزایا: دراین نوع قرارداد قیمت نهایی کار عمرانی و عملیات بازسازی برای کارفرما از قبل مشخص است . 

معایب: اختیار کارفرما در اعمال نظر و تغییرات عمده در روند اجرا و مصالح محدود است.

◊قرارداد پیمان مدیریت فرایند راهبری یک پروژه عمرانی که طی آن وظایفی بعهده پیمانکار قرار می گیرد و مسئولیت تمام یا قسمتی از پروژه تا مرحله نهایی و تحویل با هزینه کارفرما را شامل می شود. مسئولیت طراحی، تامین تجهیزات، تامین مصالح، انتخاب و انعقاد قرارداد با نیروهای انسانی، اخذ مجوزها، تامین امنیت کارگاه، اخذ بیمه مسئولیت و نظارت بر اجرا طبق طرح مصوب کارفرما به عهده پیمانکار می باشد. دراین قرارداد کلیه هزینه های اجرای پروژه (طراحی، حقوق و دستمزد نیرو های انسانی، خرید مصالح، حمل و نقل و … ) به عهده کارفرما بوده که با اطلاع و رضایت ایشان و تایید فاکتورهای ارایه شده پیمانکار انجام می گیرد و پیمانکار درصدی از کل هزینه های انجام شده را به عنوان دستمزد نظارت و مدیریت پروژه از کارفرما و طبق توافق ومفاد قرارداد فی مابین دریافت می دارد. 

از مزایای این قرارداد می توان به مدیریت هزینه ها توسط کارفرما و اعمال نظر ایشان در مراحل کار و در نهایت افزایش کیفیت و کاهش هزینه های اجرای پروژه اشاره نمود.

اجرای سفت کاری و نازک کاری در قالب قردادهای مدیریت پیمان و یا امانی این دفتر آمادگی ارائه خدمات سفت کاری و نازک کاری را در قالب برنامه زمان بندی مشخص به کارفرمایان داشته و بنابر نیاز سنجی کارفرمایان امکان ارائه پیشنهادات متعدد در این زمینه وجود دارد.