معماری پارامتریک

پارامتریک

معماری پارامتریک

معماری پارامتریک: امروزه تکنیکهای طراحی پارامتریک، مزایای آشکاری برای فرایندهای

مهندسی، تولید و ساخت ارائه میدهد. طبیعتاً معماران نیز از این قاعده مستثنی نبوده

و همواره سعی دارند این روشها را در خلق راه حلهای طراحی در فرایند طراحی خود

به کار گیرند. پارامتریک فرایندی برمبنای اندیشه الگوریتمی است که رابطه بین هدف

طراحی و پاسخ طراحی را تعریف میکند که با پیدایش این اندیشه طراحان، معماران و

برنامه ریزان فرایندهای طراحی بسیار متفاوت از فرایندهای طراحی گذشته را تجربه کردند .

فرایندهای طراحی سنتی همواره از نوع خطی بوده اند که در آن توصیف رابطه بین متغیرهای چند

گانه توسط تابع خطی ساده در ریاضی بررسی میشود و در نقطه مقابل آنها فرایندهای غیر خطی

قرار دارند که با ترکیب ایده ها از مراحل مختلف فرایند طراحی به نتیجه میرسند .طراحی

پارامتریک در تمام مقیاس ها از معماری تا طراحی داخلی و شهری و مباحث سازه ای

به چشم می خورد .  طراحی در این روش بر پایه ی پارامتر های طرح و روابط بین این

پارامتر ها است و همچنین معماری را وارد عرصه ی جدیدی در فرم شناسی و روش

شناسی کرده است.

رشد این نوع معماری

با رشد این چنین ابزارهایی پردازش و امكان تسلط طراح بر تمامی مقیاس های طراحی و اقتباس روابط بین آنها سوق می یابد. در طراحی پارامتریک فرآیند تولید در کنترل و اختیار معمار قرار گرفته به طوری که می تواند تمامی پارامتر های موثر بر طرح و شكل گیری فضا را به روش های مختلف اعمال کرده تا گزینه ی مطلوب را بیابد. سازه و معماری دارای ارتباط مقابل با هم می باشند که به کمک این ابزار می تواند احساس بهتری از روند طراحی و اجرا به نمایش بگذارند و اجرای تكنیكی آن با زیبایی شناسی و عملكرد در سازگاری کامل قرار می گیرد.

معماری پرامتریک

اين اصطلاح پارامتریک به تمام عناصری که در معماری به پارامتر های انعطاف پذیر تبدیل شده و در نتیجه با یكدیگر و زمینه قابل تطبیق اند دلالت می کند .در این روش ازطراحی معماری به جای استفاده از یک یا چند حجم هندسی (مكعب، استوانه و)… ، با فرم هابی متغیر و انعطاف پذیر کار می شود. متغیر ها در طرح پارامتریک به هم وابسته هستند و این متغیر ها به وسیله
معادلات پارامتریک به دست میایند. در این روش از طراحی بر خلاف روش های سنتی برای تغییر در طراحی و اضافه کردن جزئیات به طرح زمان بسیار کمتری الزام است و نیازی به ترسیم دوباره طرح برای اعمال تغییرات نیست. در این صورت میتوان با تغییری در اطلاعات و داده ها در یک جزء ، تغییرات را در تمامی اجزاء اعمال کرد.

واژه پارامتریک از ریاضیات گرفته شده است و به معنی استفاده از پارامتر ها و متغیر هایی است که می توانند برای بهبود نتیجه تغییر پیدا کنند .طراحی پارامتریک درتعریف یک روند تفكر الگوریتمی است که امكان بیان پارامترها و قوانینی که رابطه بین هدف طراحی و پاسخ طراحی روشن می کند را ممكن می سازد.

پارامتر چیست ؟

در علوم ریاضی و آمار پارامتر مقداری کمی است که تعریف کننده ویژگی های مشخصی از یک سیستم با یک تابع است و یا به عنوان عاملی جهت مرتبط کردن توابع و متغیر ها به وسیله ی یک متغیر مشترک به کار می رود . مواردی که بیان یک ارتباط با معادالت مشکل است به عنوان مثال در تابع سهی : ۲Y=ax مقادیر” اکس و ایگرگ” بازه ی نا محدودی از اعداد می توانند باشند که نمو دار تابع را تعریف می کنند اما مقدار “آ” ثابت بوده و به ازای مقادیر مختلف شکل نمودار تغییر خواهد کرد .

طراحی پارامتریک :

اساس کار معماری پارامتریک در طراحی سازه های ساختمان گیاهانند و تقلید از عوامل زیستی بوده که ارزش های زیبایی شناسی و عملیاتی آن از نمونه های عادی بالا تر است . فرم یابی پارامتریک یا مولفه ای به معنای روند پیش گرفته شده بر مبنای راه حل های ارائه شده به مسائل فضایی و چند بعدی با بهره گیری از متغیر های قابل تغییر با معرفی دسته ای از قوانین که توصیف کننده ی ایرادات و موانع شکل فرمها می باشد منتهی به نظریانی زایا و مولد در امر روان سازی روند طراحی معماری می شود . در طراحی پارامتریک به معماران اجازه ی کاوش در طرح های پیچیده هندسی و فضایی به منظور توسعه راه حل های پیچیده در معماری داده می شود . طراحی پارامتریک متشکل از مجموعه ای از متغیر ها و مجموعه ای از روابط است که یک فرم را تعریف می کنند . این فرم را می توان با تغییر پارامتر های خاص و تنظیم داده ها دستکاری کرد . رویکرد جدید دیجیتال به طراحی معماری در مفاهیم محاسباتی مانند فضای توپولوژیکی و سطوح و طراحی پارامتریک می باشد . پارامتر ها وابستگی بین اجزاء را تعریف می کنند و سبب می شوند تا هر گونه تغییری در یک جزء در کل اجزاء تاثیر بگذارد . در حقیقت اجزای پارامتریک به محیط خارجی شان پاسخ می دهند . زمانی که هرکدام از پارامتر ها تغییر کند مدل طراحی شده به سادگی باز تولید می شود تا بازتابی از تغییرات را ارائه نماید . در ساختار پارامتریک تمام عناصر به وسیله ی ارتباطی که میان آنها است به هم متصل هستند و این خصلت سبب می گردد تا هر گونه تغییری که از خارج بر مدل تحمیل می شود بالافاصله در فرایند طراحی دخیل گردد.

معماری و طراحی پرامتریک

موزه‌ی سومایا طراحی شده توسط معمار مکزیکی فرناندو رومرو یکی از معروف ترین موزه های خصوصی شهر مکزیکوسیتی است.

معماری موزه سومایا یکی از معروفترین این معماری ها

منابع:

۱- مقاله ی اصول طراحی پارامتریک بر پایه ی الگوهای سنتی معماری، بابک اشکانی، دانشجوی کارشناسی ارشد معماری، (دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق ،تهران، ایران)

۲- بررسی تاثیر طراحی پارامتریک به عنوان ابزاری پردازشگر در معماری و سازه، مهسا حسنی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

۳- بانی مسعود . امیر “پست مدرنیته و معماری” چاپ اول.نشرخاک.۱۳۹۶ [۴] S .Singh and K .kensek ,” EARLY DESIGN ANALYSIS USING OPTIMIZATION TECHNIQUES IN DESIGN / PR

تهیه و تنظیم:شرکت اروکو

سایت ارشیتکت

آموزشمقالات

معماری

گروه معماری آروکومشاهده نوشته ها

گروه معماری آروکو با همکاری دفتر نظام مهندسی ۱۸۲۳ ارائه دهنده کلیه خدمات ساختمانی شامل خدمات شهرداری ، نظام مهندسی ، طراحی نما و دکوراسیون داخلی، بازسازی و اجرای ساختمان ها و تولید محتواهای معماری و ساختمانی می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *